Кримінальна відповідальність за ухилення від призову під час мобілізації.
Кримінальна відповідальність за ухилення від призову під час мобілізації.

- Така відповідальність встановлена ст. 336 Кримінального кодексу України (Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період).
- Санкція статті передбачає покарання у виді: позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
- За неофіційною статистикою станом на червень 2022 року з початку введення воєнного стану та оголошення мобілізації до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено 397 кримінальних проваджень.
- Суспільна небезпечність ухилення від призову за мобілізацією обумовлена безпекою держави – загроза нападу, напад чи небезпекою державній незалежності України.
- Хто підпадає під кримінальну відповідальність.
- Особа що підлягає мобілізації. Відповідно до ст. 19 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» це: військовозобов’язані, що знаходяться в запасі, та громадяни, що підлягають на час мобілізації призову на військову службу і отримали мобілізаційні посвідчення (повістки).
- Коли наступає кримінальна відповідальність.
- Ухиленні будь-яким способом від призову за мобілізацією.
- Приклади.
- Військовозобов’язаний, який вже перебуває на обліку під час проходження Військово-лікарської комісії, симулював хворобу та вказав комісії про вигадані симптоми, які не можливо перевірити і просив направити його до закладу охорони здоров’я. Після цього для подальшого проходження ВЛК не повернувся та змінив своє місце проживання.
- Військовозобов’язаний, який вже перебуває на обліку та за рішенням військо-лікарської комісії визнаний придатним до військової служби, після отримання мобілізаційного розпорядження (бойової повістки) на виклик не з’явився про поважні причини неприбуття не повідомив та змінив своє місце проживання та засоби зв’язку.